Prisindex i producent- och importled, maj 2024
Lägre priser på hemmamarknaden i maj 2024
Statistiknyhet från SCB 2024-06-26 8.00
Producentprisindex var oförändrad i maj jämfört med april 2024. På exportmarknaden steg priserna med 1,7 procent och på hemmamarknaden sjönk de med 1,7 procent. På importmarknaden steg priserna med 1,5 procent. Jämfört med maj 2023 ökade producentprisindex med 2,6 procent (0,9 procent i april).
– Månadsförändringen var negativ på hemmamarknaden i maj, trots prisökningar inom flertalet produktgrupper. Det berodde på prisnedgångar på energirelaterade varor, säger prisstatistiker Theodor Stenerlöv.
Kort information
- Årstakten för producentprisindex exklusive energirelaterade varor ökade från 1,8 procent i april till 3,8 procent i maj.
- Priserna för raffinerade petroleumprodukter sjönk på samtliga marknader i maj jämfört med april.
- Metallpriserna fortsätter att öka på samtliga marknader.
- Årstakten för konsumtionsvaror inom prisindex för inhemsk tillgång ökade från 1,6 procent i april till 2,8 procent i maj.
Totalt: B–E* | Förändring, procent (månadstakt) |
Förändring, procent (årstakt) |
---|---|---|
april 2024– maj 2024 |
maj 2023– maj 2024 |
|
Hemmamarknadsprisindex | ‑1,7 | 1,7 |
Exportprisindex | 1,7 | 3,3 |
Importprisindex | 1,5 | 3,2 |
Producentprisindex | 0,0 | 2,6 |
Prisindex för inhemsk tillgång | 0,1 | 2,6 |
* Mineraler, tillverkade varor, el, gas, fjärrvärme, vatten och avfallshantering.
Utvecklingen den senaste månaden
Månadsförändringen var positiv för export- och importmarknaden, men negativ för hemmamarknaden i maj. Detta resulterade i en oförändrad månadsförändring för producentprisindex men en positiv månadsförändring för prisindex för inhemsk tillgång under samma period.
Det främsta bidraget till nedgången på hemmamarknaden var lägre priser på handel med elektricitet. Priserna sjönk även inom raffinerade petroleumprodukter och fjärrvärme. Nedgången motverkades av prisuppgångar på metaller, papper och pappersvaror, avfallshanterings- och återvinningstjänster, motorfordon, släpfordon och påhängsvagnar och livsmedel.
På exportmarknaden kom det största bidraget från högre priser på papper och pappersvaror. Priserna steg även inom metaller, motorfordon, släpfordon och påhängsvagnar, övriga maskiner, datorer, elektronikvaror och optik, kemikalier och kemiska produkter, elapparatur, avfallshanterings- och återvinningstjänster och metallvaror. Uppgången motverkades av prisnedgångar på generering av elektricitet och raffinerade petroleumprodukter.
Prisuppgångar på kemikalier och kemiska produkter stod för det största positiva bidraget på importmarknaden. Priserna steg även inom metaller, övriga maskiner, elapparatur, livsmedel, datorer, elektronikvaror och optik, motorfordon, släpfordon och påhängsvagnar, metallvaror, gummi- och plastvaror, avfallshanterings- och återvinningstjänster och andra gång- och ytterkläder. Uppgången motverkades av prisnedgångar på råolja, generering av elektricitet och raffinerade petroleumprodukter.
Produktgrupp enligt SPIN 2015 | Största bidrag i procentenheter till total förändring, april 2024– maj 2024 |
||||
---|---|---|---|---|---|
Hemma- marknads- prisindex |
Export- pris- index |
Import- pris- index |
|||
06.1 | Råolja | ‑0,4 | |||
10 | Livsmedel | 0,1 | 0,2 | ||
14.13 | Andra gång- och ytterkläder | 0,1 | |||
17 | Papper och pappersvaror | 0,1 | 0,4 | ||
19.2 | Raffinerade petroleumprodukter | ‑0,3 | ‑0,3 | ‑0,1 | |
20 | Kemikalier och kemiska produkter | 0,2 | 0,2 | ||
22 | Gummi- och plastvaror | 0,1 | |||
24 | Metaller | 0,1 | 0,4 | 0,2 | |
25 | Metallvaror | 0,1 | 0,1 | ||
26 | Datorer, elektronikvaror och optik | 0,2 | 0,2 | ||
27 | Elapparatur | 0,1 | 0,2 | ||
28 | Övriga maskiner | 0,3 | 0,2 | ||
29 | Motorfordon, släpfordon och påhängsvagnar | 0,1 | 0,3 | 0,1 | |
35.11A | Generering av elektricitet | ‑0,6 | ‑0,1 | ||
35.14 | Handel med elektricitet | ‑1,9 | |||
35.3 | Fjärrvärme | ‑0,3 | |||
38 | Avfallshanterings- och återvinningstjänster | 0,1 | 0,1 | 0,1 |

Utvecklingen det senaste året
Årstakten för hemmamarknaden i maj var 1,7 procent (0,9 procent i april). Årstakten för exportmarknaden var 3,3 procent under samma period (0,8 procent i april). För importmarknaden var årstakten i maj 3,2 procent (0,4 procent i april).
Årstakten för producentprisindex var 2,6 procent i maj. Jämfört med samma period föregående år sjönk priserna för energirelaterade varor med 5,8 procent. För konsumtionsvaror steg priserna med 4,5 procent och för investeringsvaror steg de med 5,2 procent. Årstakten för producentprisindex exklusive energirelaterade varor var 3,8 procent.
Årstakten för prisindex för inhemsk tillgång var 2,6 procent i maj. Jämfört med samma period föregående år sjönk priserna för energirelaterade varor med 2,4 procent. För konsumtionsvaror steg priserna med 2,8 procent och för investeringsvaror steg de med 4,5 procent. Årstakten för prisindex för inhemsk tillgång exklusive energirelaterade varor var 3,6 procent.

Valutautveckling
En förstärkning eller försvagning av kronan sänker respektive höjer export- och importpriserna mätt i svenska kronor. Priserna i producent- och importled räknas om från utländska valutor till svenska kronor enligt Tullverkets omräkningskurser för valutor.
Valuta | Förändring, procent (månadstakt) |
Förändring, procent (årstakt) |
---|---|---|
april 2024– maj 2024 |
maj 2023– maj 2024 |
|
DKK | ‑2,2 | ‑2,5 |
EUR | ‑2,2 | ‑2,7 |
GBP | ‑2,3 | ‑5,6 |
NOK | ‑1,5 | ‑1,2 |
USD | ‑4,1 | ‑5,7 |
Ett positivt tal betyder att den svenska kronan har stärkts mot valutan.
Definitioner och förklaringar
Hemmamarknadsprisindex (HMPI): Prisutvecklingen för svenska producenters produktion i Sverige som finns till försäljning i Sverige.
Exportprisindex (EXPI): Prisutvecklingen för svenska producenters produktion i Sverige som finns till försäljning utanför Sverige, både inom och utanför EU.
Importprisindex (IMPI): Prisutvecklingen för import/införsel till Sverige av produkter som finns till försäljning i Sverige.
Producentprisindex (PPI): Prisutvecklingen för svenska producenters totala försäljning som fås genom att kombinera hemmamarknad och exportmarknad.
Prisindex för inhemsk tillgång (ITPI): Prisutvecklingen för produkter som finns till försäljning inom Sverige som fås genom att kombinera hemmamarknad och importmarknad.
Nästa publiceringstillfälle
Prisindex i producent- och importled för juni publiceras 2024-07-25 klockan 8.00.
Statistikdatabasen
Ytterligare information finns i Statistikdatabasen
Använd gärna fakta ur den här statistiknyheten men kom ihåg att ange Källa: SCB.