Statistiknyheter

Här hittar du statistiknyheter från oss som främst handlar om nya statistikresultat.

Visa per undersökning
  • Sysselsättning efter allmän kurs på folkhögskola

    Bland dem som fått behörighet till eftergymnasiala studier genom folkhögskolans allmänna kurser är det vanligt att fortsätta studera. Över hälften befinner sig i studier ett år efter erhållen behörighet, främst då inom högskolan.

  • Färre deltagare i folkhögskola

    Antalet deltagare har minskat för andra året i rad på samtliga tre typer av folkbildningskurser inom folkhögskola. Största minskningen var bland män på korta kurser som 2024 var 14 procent färre än året innan.

  • Deltagande i folkhögskoleverksamhet vanligast i norr

    Andelen bosatta i Norrbotten och Västerbotten som studerat på folkhögskola inom egna länet är mer än tre gånger fler än för riket som helhet. Uppsala-, Hallands- och Kronobergs län har lägst andel deltagande bland de bosatta.

  • Fler kvinnor bland deltagarna i folkhögskolan

    Av alla som deltagit i minst en kurs på folkhögskolan under 2022 är nästan två av tre kvinnor. Skillnaden mellan andelen kvinnor och andelen män har ökat en aning för varje år de senaste fem åren.